Ajankohtaista


Kulttuurin Kempele-palkinto 2020

Kempele-Seuralle on myönnetty kulttuurin Kempele-palkinto 2020. 

Kempele-palkinto on tunnustuspalkinto, jonka  myöntämisperusteena on aktiivinen toiminta, vuoden aikana saavutettu erinomainen taso urheilun, taiteen tai muun kulttuurin alalta ja merkittävä kunnalle tuotettu julkisuus.

Perusteluina kulttuuripalkinnon myöntämiselle yhteisöllisyysvaliokunta on todennut:

”Kempele-Seura ry on koko yli 20-vuotisen toimintansa ajan toiminut näkyvästi kempeleläisten kulttuuritoiminnan hyväksi.  Seuran julkaisutoiminta on ollut koko sen toiminnan ajan  monipuolista. Lisäksi Kempele-Seura ry on vuosien aikana teetättänyt myyntiin lukuisia esineitä, joissa kunnan kotiseutua ja historiaa on tuotu harkitusti esiin.

Kempele-Seura ry:n panos etenkin kotiseutumuseon toiminnoissa ja hoidossa on ollut merkittävää. Kempele-Seura ry on vuonna 2020 toteuttanut museon esittelyvideosarjan, joka julkaistiin Kempele-Seura ry:n Youtube-kanavalla. Videon myötä kunnan kotiseutumuseoon pääsee tutustumaan virtuaalisesti. Museokäynti kotisohvalta tuo piristystä korona-arkeen ja luo yhteisöllisyyttä. ”

Kempele-Seura kiittää saamastaan tunnustuksesta. 

Tästä on hyvä jatkaa eteenpäin!