Kempele-Seuran blogi


Helli Neuvonen 80 vuotta

Kempele-Seura ry:n hallituksella oli ilo käydä 10.1.2014 onnittelemassa yhdistyksen perustajajäsen Helli Neuvosta hänen 80-vuotissyntymäpäivänsä johdosta. Samalla hänelle luovutettiin Suomen Kotiseutuliiton hopeinen ansiomerkki.

Juurussuolla asusteleva Helli toimi 15 vuotta yhdistyksen johtokunnassa. Milloin on tarvittu talkooväkeä kotiseutumuseolle tai asiantuntemusta perinteisen luudanteon opetukseen, silloin ovat Helli ja Eero aina olleet paikalla. Kiitos!

Nainen kansallispuvussa
Kempele-seuran perustajajäsen Helli Neuvonen

Ehtoisa emäntä ruokki vieraansa maukkailla tarjoomuksilla, olihan pöydän antimet valmistanut Hellin poika, hotelli Kalastajatorpan kokki Timo Neuvonen.

Kempele-Seura toivottaa päivänsankarille paljon lisää aktiivisia, toimeliaita vuosia! Vierivä kivi ei sammaloidu, ja sen kyllä Hellistä huomaa!